Serwery

Serwery

Gdzie bezpiecznie „zacumować” swoją stronę internetową?
Dlaczego wybór serwera wpływa na funkcjonalność strony internetowej? Wybranie odpowiedniego hostingu dla strony internetowej jest kluczową decyzją.Żyjemy w erze internetu – jest on coraz bardziej powszechny i dostępny. Stał się najpopularniejszym medium zostawiając daleko w tyle telewizję i radio. Jest przede wszystkim najszybszym źródłem informacji, najpopularniejszym miejscem spotkań, rozmów, czasoumilaczem. Ale nadto Internet to największy kreator i promotor marek.
Bez niego tak naprawdę firma nie istnieje. Nie pozwól by tani, ale „kulejący” serwer zniechęcił Twoich klientów do zaglądania na Twoją witrynę firmową!
http://www.kamelot.pl/reklama-w-internecie/

Co to jest serwer?

Serwer to program świadczący usługi na rzecz innych programów, zazwyczaj korzystających z innych komputerów połączonych w sieć.

Serwerem nazywa się często komputer świadczący takie usługi, sprowadzające się zazwyczaj do udostępniania pewnych zasobów innym komputerom lub pośredniczący w przekazywaniu danych między komputerami.

Serwerem nazywa się też systemy oprogramowania biorące udział w udostępnianiu zasobów. Przykładami udostępnianych zasobów są pliki, bazy danych, łącza internetowe, a także urządzeń peryferyjnych jak drukarki i skanery.

Pierwszy serwer WWW zlokalizowany w centrum komputerowym CERN. Na kartce widnieje napis „ta maszyna to serwer, nie wyłączać”

Serwerem może być zwykły komputer, jednak w celu pełnego wykorzystania możliwości, jakie daje oprogramowanie serwerowe, powinna to być maszyna przeznaczona do tej roli. Maszyny takie są przystosowane do pracy ciągłej, wyposaża się je w duże i szybkie dyski twarde, głównie SCSI, dużą ilość pamięci RAM najczęściej z ECC oraz wydajne procesory serwerowe. Często serwerowe płyty główne mogą obsłużyć 2, 4 lub więcej procesorów.

Serwer musi być maszyną niezawodną, w tym celu często posiada 2 lub więcej wbudowanych zasilaczy typu hot-plug iawaryjne zasilanie, a pomieszczenie, w którym stoi powinno posiadać odpowiednią wentylację lub klimatyzację. Dodatkowo niezawodność podnosi zastosowanie układu kontroli poprawnej pracy, tzw. watchdog, którego zadaniem jest przeprowadzenie restartu serwera w razie „zapętlenia się” programu.

Serwer jest zazwyczaj podłączony do Internetu szybkim łączem, które dzięki oprogramowaniu maskarady (NAT) potrafi dzielić pomiędzy aktualnie chcących korzystać z zasobów internetu użytkowników, których nazywa się klientami.

Serwer niepodłączony do internetu, na przykład w sieci lokalnej może zarządzać współdzieleniem zasobów na poszczególnych komputerach (na przykład zainstalowanymi programami, danymi czy też urządzeniami peryferyjnymi).

Rodzaje serwerów

Występuje wiele podziałów serwerów. Najbardziej ogólnie, można je podzielić na dwa rodzaje:

  • Serwer hardware’owy (sprzętowy) – specjalistyczne urządzenie,programowalne w niewielkim stopniu, w zależności od zakresu potrzeb sieci w której pracuje. Należy jednak zaznaczyć, że serwerhardware’owy posiada również zainstalowane odpowiednieoprogramowanie, aby można go było efektywniej dostosować dozmiennych potrzeb.
  • Serwery software’owe (programowe) – to nic innego, jak odpowiednie oprogramowanie, które jakby emuluje sprzęt, zapewniając poprawną pracę komputera na którym jest zainstalowane tak, aby mógł on udostępniać swoje zasoby dla komputerów w sieci i spełniać te same funkcje co serwer sprzętowy.

Istnieje również inny podział – ze względu na spełnianą funkcję w sieci:

  • Serwer wydruku – zarządza zadaniami drukowania w sieci(kolejkowaniem). Pozwala udostępnić drukarkę, bez koniecznościposiadania ciągle włączonego komputera – wyjątkiem jest serwersoftware’owy, który musi być uruchomiony, aby mógł obsłużyć zadaniadrukowania.
  • Serwer plików – komputer przeznaczony do udostępniania miejsca dyskowego, plików na nim zgromadzonych dla wszystkich lub wybranych użytkowników. Serwery plików, udostępniają również sieci lokalnejokreślone przez administratora usługi internetowe innymużytkownikom sieci lokalnej. Taka maszyna, za względu nakonieczność obsługi wielu żądań jednocześnie, powinna byćwyposażona w szybki procesor (chodź najczęściej są to platformywieloprocesorowe), bardzo dużą ilość pamięci RAM, i przedewszystkim sporo przestrzeni dyskowej. Dość szczególną funkcjąserwera, jest udostępnianie zainstalowanego na nim oprogramowaniakomputerom w sieci – serwer OLE. Umożliwia ona uruchomienie wielukopii tego samego programu za pomocą tzw. interfejsów. Często, wmałych sieciach domowych lub osiedlowych na serwer plików wybierasię jeden z istniejących komputerów, który realizuje większość zewspomnianych usług. Liczba takich maszyn w sieci nie jestokreślona, może istnieć kilka serwerów plikowych którewspółdziałają ze sobą. W takiej sytuacji należy zadbać, abyużytkownicy mieli prosty dostęp do zgromadzonych na nich informacjii nie widzieli struktury rozmieszczenia ani ich liczby.
  • Serwery dostępowe – ich podstawowym zadaniem jest udostępnianie połączenia internetowego (modemowego, DSL itp.) wszystkim lub wybranym komputerom w sieci.
  • Firewalle – specjalne maszyny lub oprogramowanie, służące zabezpieczeniu sieci, i udaremnienie nieautoryzowanego dostępu z zewnątrz i penetracji sieci.
  • Serwery faksów – jak sama nazwa mówi, zarządzają odbieraniem i wysyłaniem faksów. Dają możliwość wybrania numeru telefonu iwysłanie faksu, jak ze zwykłego urządzenia. Faksy możemy wysyłaćnawet do użytkowników w tej samej sieci.
  • Serwer www – na tym komputerze przechowywane są witryny www. czyli te które oglądamy wpisując adres w przeglądarce. Często bywa tak,że na serwerze www jest uruchomiona usługa bazy danych (o ile niema dedykowanego serwera) i wtedy można stworzyć zaawansowanenarzędzie wspomagające gromadzenie i przetwarzanie danych w firmie,dające możliwość ogólnego dostępu do wszystkich niezbędnychinformacji dla wszystkich pracowników.
  • Serwer baz danych – dedykowany komputer do gromadzenia informacji i ich przetwarzania. Oprogramowanie bazodanowe, pozwala porządkować iudostępniać dane uprawnionym osobom w sieci. Przykładowi producenciserwerów baz danych to: ORACLE, IBM (DB2), INFORMIX, SYSABE,MICROSOFT, MySQL.
  • Serwer ftp – serwer podobny do serwera plików, czyli służący do przechowywania danych plikowych, jednak aby się dostać do danych gromadzonych na serwerze ftp, potrzebujemy nazwy użytkownika i hasła.
  • Serwer poczty – jego zadaniem jest obsługa poczty przychodzącej i wychodzącej, czyli zarządzanie e – mail’ami
  • Serwer list dyskusyjnych – niezastąpione rozwiązanie dla grup pracujących nad większymi projektami. Ściśle wiąże się z serwerempocztowym, gdyż ma za zadanie grupować pracowników w konkretnegrupy tematyczne lub projektowe, a także rozsyłanie do nichwiadomości dotyczących ich konkretnych grup.
  • StarOffice Schedule Serwer – umożliwia dostęp do wspólnego terminarza kilku użytkownikom sieci za pośrednictwem programu StarOffice. Za pomocą tego serwera jesteśmy w stanie planować wczasie różne spotkania, tak aby się nie nakładały i w prosty iszybki sposób poinformować i nim pracowników w firmie.
  • Serwer bezstanowy – serwer nie przechowujący informacji o kliencie próbującym uzyskać do niego dostęp. Za każdym razem, kiedy wysyłażądanie do serwera, jest zmuszony podać komplet informacji, którezawierają między innymi, nazwę usługi i pliku do którego chceuzyskać dostęp, oraz operacje które chce wykonać. Serwer taki zewzględu na uproszczone informacje które przechowuje, łatwiejprzywrócić po awarii do działania. Serwery bezstanowe są używanegłównie w NFS, w celu zapewnienia zgodności semantyki z systememWindows.
  • Serwer rezerwowy – zastępczy serwer w sieci. W przypadku gdy obydwaserwery (podstawowy i rezerwowy) działają, to wszystkie operacjewykonywane przez serwer podstawowy, jak i informacje sąjednocześnie przekazywane do serwera rezerwowego. W ten sposóbpomocniczy serwer jest stale w pogotowiu, i na wypadek awariigłównego serwera, rezerwowy przejmuje zadania i działanie sieci niedoznaje uszczerbku.
  • Serwer sieciowy – jak nazwa wskazuje, serwer istniejący w sieci i świadczący usługi z nią związane. Zazwyczaj są to podstawowefunkcje, które w normalnych warunkach są rozdzielone na kilkamaszyn: np. bazy danych, udostępnianie połączenia czy ftp.
  • Serwer podstawowy – pierwszy serwer w sieci. Zadaniem jego jesttworzenie i zarządzanie kopiami zapasowymi przede wszystkim bazdanych. Inne określenie to serwer wyróżniony – ze względu napełnione funkcje. Serwer podstawowy tworzy kopię bezpieczeństwa, anastępni kontaktuje się z serwerem rezerwowym lub innymizarządzającymi kopiami bezpieczeństwa.
  • Serwer nazw – przechowuje bazę danych o użytkownikach, zasobach sieciowych i usługach. Zajmuje się kojarzeniem adresów fizycznychmaszyn, usług i zasobów z ich nazwami. Może istniej wiele serwerównazw, które współdziałają ze sobą w tłumaczeniu nazw.
  • Serwer czasu – dostarcza informację o czasie, wzorce informacji pobrane np. z satelity. Ma on kluczowe znaczenie podczassynchronizacji czasu maszyn w systemach rozproszonych.
  • Serwer przepustek – komputer wydzielony do zarządzania (wydawania przepustek) współdziałającym procesom. Jest to element w środowiskuDCE odpowiadający za bezpieczeństwo. Ogólnym zadaniem serweraprzepustek, jest zwiększenie bezpieczeństwa działania w sieci, gdyżwydawanie przepustek jest kolejnym zadaniem serwera – obokuwierzytelniania.
  • Serwer katalogów – komputer dokonujący tłumaczenia naturalnych,zrozumiałych dla człowieka nazw plików, katalogów lub innych obiektów, na identyfikatory rozumiane przez system. Operacje jakie wykonuje serwer katalogów to zarówno prozaiczne jak np.: tworzenie nowego katalogu, usuwanie katalogu lub wpisu, dodawanie wpisu do katalogu, uaktualnienie wpisu katalogowego, jaki i niezwykle istotne dla bezpieczeństwa – odczytywanie uprawnień do obiektu dla konkretnego użytkownika.
  • Serwer wykonań – zarządca czasu procesora. Przydziela procesomzasoby procesora, zależnie od możliwości sprzętowych i bieżącegostanu – zajętości procesora. Administruje uruchomionymi procesami.
  • Serwer sprawdzania tożsamości – odpowiadający za bezpieczeństwo system. Sprawdza prawdziwość deklarowanej tożsamości klientawysyłającego żądanie do komputera w sieci. Po sukcesie autoryzacjiwydaje „przepustkę” aby dalsze korzystanie z zasobów mogło sięodbywać bez podawania hasła za każdym razem.